Головна » Blog » Невицький замок
karpatytur_nevyckiy_zamok-1

Ще одна з туристичних перлин Закарпаття. Хоча замок розташований обабіч туристичних шляхів, проте він вартує , щоб зробити невелику петлю у кільканадцять кілометрів. Якщо мандруєте зі Львівського напрямку у вас складеться досить непоганий маршрут: по трасі Київ-Чоп доїжджаємо до Поляни де можна зробити зупинку і попробувати тамтешні мінеральні води, а відтак повертаємо вправо на Перечин і їдемо до селища Невицьке. Те що ви побачите залишиться у спогадах на довго.

Невицький замок – дорога до замку

І ще одна рекомендація – відвідати замок, або зранку або в період, коли там майже немає людей. Лише так можна зануритися у містику віків і відчути дотик історії. До замку веде непримітна лісова дорога і поява замку стає для вас несподіванкою. Він виринає якось неочікувано з-за дерев і не одразу розумієш велич цієї споруди. Нажаль замок не дуже добре зберігся, хоча все ж ключові елементи залишились на місці. Вежа мури і навіть деякі внутрішні приміщення. Також у впадинах під мурами можна розгледіти залишки оборонного рову.

Невицький замок – історія

Історія замку тісно переплітається як з Угорською історією так і з руською. Початок замку датується приблизно 12 сторіччям. Тоді угорські королі розпочали активну співпрацю з Галичиною і землями Київської Русі. Відповідно різко зросло значення торгівельних шляхів які зєднували ці землі і пролягали через гори. Спочатку це була споруда з земляними валами, яку у 1241 році зруйнували монголо-татари. А в же у другій половині 13 століття споруду відновлено. Тоді власником стає з доброї руки короля Ласло 4 воєвода Фінті з роду Обо, після смерті якого право власності переходить його брату Омодею. В 14 столітті в угорському королівстві розпочинаються чвари за престол у якому власники замку також беруть активну участь. Тому у цей період у замку відбуваються певні технічні вдосконалення: зявляється колодязь для збору дощової води, а також будується чотирикутний донжон. Допоки жив старий Омодей на тих землях був спокій. Проте так тривало не довго – розпочалося селянське повстання і селяни вбили власника замку. І справді це була чорна година для роду Обо, оскільки вони потрапили в немилість до короля Карла Роберта і той вирішив зламати владу роду Обо на тих землях. Тоді син Амадея Ласло спробував повстати проти правителя, та все завершилось фіаско: в 1317 році замок був взятий штурмом королівськими військами.

Нова ера в житті замку розпочинається з 1327 року, коли король Карл Роберет передає його у володіння князів Другеттів. Вони ж володіли нею аж до загибелі замку у 17 сторіччі. А 1440 році на Ужанщині розпочалася громадянська війна і рід Другетів знову став помітним у політичному житті країни. З появою вогнепальної зброї виникла потреба у черговій реконструкції замку. Зокрема були укріплені найдоступніші частини замку появилася трьохповерхова вежа і ще низка всіляких конструктивних ускладнень для ворога. Загалом археологами встановлено, що сучасний вид замок надув на зламі 15-16 сторічь. Окрім цього деякі елементи не збереглися до наших днів. Зокрема третя стіна, яка відділяла замок від невеликого поселення ремісників та селян що обслуговували споруду. Загалом замок у кразі часи міг вмістити в собі понад 500 осіб. Причиною загибелі замку стали сімейні чвари роду Другетів. Найскандальнішим штурм відбувся у 80-х роках 16 сторіччя. Тоді за підтримки королівський військ Дьордь 2 Другет вибив з замку свого родича Гашпара Другета.

Тобто за кількасот років замок пережив чимало цікавих подій. Тому і недивно що археологи постійно знаходять багато цікавих артефактів на кшталт величезних кам’яних ядер, залишки зброї і т.д. Та історія змінюється і через неодноразові політичні зміни замок опинився в Україні обабіч туристичних шлях. Проте цей факт додає йому ще більше казковості та таємничості.

Невицький замок – організація подорожі

І ще раз про те, як туди потрапити. Якщо ви на власному авто – зробити це буде бкз проблем. На мандрівку скажімо зі Львова чи Івано-Франківська заплановуємо один день. У цю мандрівко сміло модете включати відвідини Ужгорода. А якщо поталанить то і замку Паланок. Загалом потрапити до замку можна також у складі екскурсійних груп з курортів Трускавець, Моршин, Поляна, Східниця, також з великих міст – Ужгорода, Львова, Іван-Франківська. Ну і ще можна туди дістатися громадським транспортом, проте на це піде набагато більше часу і треба подумати про ночівлю. Переночувати можна в Ужгороді, Поляні, Перечині. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.